Abdominoplastyka

Abdominoplastyka

Czas trwania: od 3 do 4 godzin, wykonywania w znieczuleniu ogólnym.

Chirurgiczna plastyka powłok jamy brzusznej, to operacja plastyczna polegająca na usunięciu nadmiaru skóry oraz wzmocnieniu mięśni ściany brzusznej. Nadmierna wiotkość powłok brzucha najczęściej występuje po przebytej ciąży lub po znacznym zmniejszeniu masy ciała ( schudnięciu).
Efekt operacji plastyki brzucha daje bardzo dobre rezultaty – spłaszczenie brzucha i  prawidłowe napięcie jego powłok.

Przez długie nacięcie w okolicy podbrzusza, odwarstwiana jest skóra z tkanką podskórną od mięśni, do poziomu łuków żebrowych. Pępek zostaje uwolniony od skóry. Następnie zeszywane są mięśnie proste brzucha. Pępek zostaje wyłoniony i zrekonstruowany w nowym miejscu. Po wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, rana jest zeszywana warstwowo. Na ranę zakładany jest opatrunek i pas elastyczny.

Rekonwalescencja:

Pełna rekonwalescencja po operacji trwa ok. 1 miesiąca.
Konieczne jest leżenie w pierwszej dobie po operacji. Wstawanie rozpoczyna się w dobie drugiej.
Pobyt w szpitalu jest konieczny przez 2 doby.
Szwy usuwane są między 12 a 14 dniem po operacji. Wskazana jest wymuszona, pochylona pozycja ciała w okresie ok. 2 tygodni po operacji. Może to powodować bóle kręgosłupa.

Po plastyce brzucha pozostaje długa blizna w okolicy podbrzusza, przebiegająca pomiędzy talerzami biodrowymi a ponad spojeniem łonowym. Początkowo blizna jest sino-różowa i twarda lecz stopniowo staje się miękka i blada, na co potrzeba od 12 do 18 miesięcy. W tym czasie nie powinno się jej opalać. Blizna nigdy całkowicie nie zniknie.

Możliwe powikłania

  • Krwiak
  • Gromadzenie płynu surowiczego pod skórą
  • Zakażenie rany
  • Martwica skóry
  • Zakrzepica żylna
  • Zatorowość płucna

Galeria Przed/Po