Korekcja odstających małżowin usznych

Korekcja odstających małżowin usznych

Czas trwania: do 2 godzin, wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Odstawanie małżowin usznych jest wadą wrodzoną. Jest ona związana z brakiem zagięcia lub niedostatecznym zagięciem chrząstek małżowin często współistniejącą z dużą muszlą małżowiny, co w konsekwencji prowadzi właśnie do nadmiernego odstawania od głowy małżowin usznych.
Zniekształcenie może dotyczyć jednej lub obu małżowin. Wadę można korygować już u dzieci miedzy 7 a 8 rokiem życia w znieczuleniu ogólnym, natomiast u osób starszych (powyżej 14 roku życia) w znieczuleniu miejscowym.
Operacja polega na wycięciu pasa skóry na tylnej powierzchni małżowiny, a następnie ścieńczeniu lub nacięciu chrząstki, w niektórych przypadkach stosuje się usunięcie fragmentu powiększonej muszli małżowiny.
Chrząstkę modeluję się zakładając szwy niewchłanialne (pozostają na zawsze) i zszywa ranę na skórze.

Rekonwalescencja:

Po zakończeniu operacji zakładany jest opatrunek i bandaż. Przez 2 -3 dni trzeba przyjmować środki przeciwbólowe a uszy są spuchnięte i żywo różowe.
Pierwszy opatrunek wskazany jest w następnym dniu po zabiegu. Kolejny zmienia się po 7-10 dniach, kiedy to zdejmuje się szwy skórne, a bandaż zastępowany jest opaską elastyczną.
Opaskę elastyczną na uszach należy nosić całą dobę przez 2 tygodnie, a przez kolejne 8 tygodni (2 miesiące) należy zakładać ją do snu i zajęć sportowych. Zadaniem opaski jest zabezpieczanie uszu przed przypadkowym zahaczeniem, a nie dociskanie uszu. Obrzęk z uszu ustępuje całkowicie po około 3 miesiącach.

Możliwe powikłania

  • Krwiak
  • Zakażenie rany
  • Nawrót odstawania
  • Asymetria