Przeszczep tłuszczu do twarzy

Przeszczep tłuszczu do twarzy

Czas trwania: ok 1 godziny, jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym bez konieczności intubacji (sedacja dożylna).

Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej metodą liposukcji laserowej techniką „LipoLife” z różnych okolic ciała, np. wewnętrznej powierzchni kolan lub ud bądź też brzucha oraz przeniesieniu otrzymanego w ten sposób tłuszczu do okolic twarzy, w których doszło do zaników tej tkanki w wyniku procesów starzenia. Typowymi miejscami tych zaników są fałdy nosowo-wargowe, fałdy marionetkowe, okolice skroni, policzki w ich górnych częściach oraz okolice krawędzi oczodołów – na granicy powiek dolnych. Powyższą metodą można również powiększyć wargi. W ten sposób istnieje możliwość zniwelowania następstw upływającego czasu i korzystnego wpłynięcia na efekt estetyczny twarzy.
Do liposukcji laserowej techniką „LipoLife” niezbędna jest stosunkowo niewielka ilość tkanki tłuszczowej i zwykle nie przekracza ona 30 ml.

Zabieg uważa się za mało inwazyjny, ponieważ tłuszcz podaje się do twarzy metodą nakłuć, przez które wprowadza się pod skórę cienkie kaniule a nakłucia te nie pozostawiają trwałych blizn.

Zabieg można połączyć z pełną liposukcją okolic, z których pobierany jest tłuszcz i w ten sposób doprowadzić do zmiany/poprawy sylwetki tych miejsc.

Po zabiegu stosuje się antybiotyk przez czas 7 dni oraz prowadzi postępowanie przeciwzakrzepowe w formie zastrzyków z heparyny drobnocząsteczkowej przez 14 dni.

Rekonwalescencja:

Powrót do normalnej aktywności jest stosunkowo szybki, choć mogą pojawić się na twarzy zasinienia utrzymujące się do 3 tygodni. Opatrunki w miejscach pobierania tłuszczu mogą przemakać do 3 dni. Należy je regularnie zmieniać i stosować ubranko uciskowe do 1 miesiąca po zabiegu.
Uważa się, że efekty przeszczepu tłuszczu do twarzy utrzymują się nawet powyżej 10 lat. Obok efektu augmentacyjnego (uzupełniającego) tkanek miękkich, można liczyć na efekt pogrubienia samej skóry.

Możliwe powikłania

  • Krwiak
  • Zakażenie rany
  • Nierówności w miejscu pobierania tłuszczu
  • Nierówności w miejscu podania tłuszczu (asymetria)