Przeszczep tłuszczu do pośladków
Czas trwania: do 3 godzin, wykonywany w znieczuleniu ogólnym.
Zabieg jest polecany kobietom, które pragną poprawić kształt pośladków, które w wyniku działania sił grawitacji i utraty sprężystości tkanek miękkich zmieniły swój kształt na płaski.
Zabieg polega na pobraniu tkanki tłuszczowej metodą liposukcji laserowej techniką „LIPO-LIFE” z różnych okolic ciała np. brzucha i boków albo ud wewnętrznych, ud zewnętrznych i kolan oraz przeniesieniu otrzymanego w ten sposób tłuszczu do górnych okolic pośladków powodując ich uniesienie i poprawę kształtu na bardziej owalny.
Technika „LIPO-LIFE” gwarantuje przeżywalność tłuszczu na wysokim poziomie. Ocenia się, że ok 3/4 podanej objętości tłuszczu przeżyje i w sposób trwały przyczyni się do zwiększenia objętości pośladków.
Zabieg uważa się za mało inwazyjny. Tłuszcz podaje się metodą nakłuć/drobnego nacięcia, przez które wprowadza się pod skórę cienkie kaniule. Nakłucia te nie pozostawiają trwałych blizn.
Przeszczep tłuszczu do pośladków łączy się z pełną liposukcją okolic, z których pobierany jest tłuszcz i w ten sposób prowadzi do zmiany/poprawy sylwetki tych miejsc.
Po zabiegu stosuje się przez 7 dni antybiotyk oraz prowadzi postępowanie przeciwzakrzepowe w formie zastrzyków z heparyny drobnocząsteczkowej przez 14 dni.
Rekonwalescencja:
Powrót do normalnej aktywności jest stosunkowo szybki, choć mogą pojawić się na pośladkach zasinienia utrzymujące się do 3 tygodni. Opatrunki w miejscach pobierania tłuszczu mogą przemakać do 3 dni. Należy je regularnie zmieniać i stosować ubranko uciskowe do 1 miesiąca od momentu wykonania zabiegu.
Zalecany jest masaż – ok. 10 sesji (endermologia) w okolicach pobrania tłuszczu po 2 tygodniach od zabiegu. Obkurczanie skóry w tych miejscach trwa ok. od 3 do 6 miesięcy.
Uważa się, że efekty przeszczepu tłuszczu do pośladków są trwałe. Należy jednak pamiętać, że utrata masy ciała w okresie po zabiegu spowoduje ponowne zmniejszenie ich objętości.
Możliwe powikłania
- Krwiak
- Zakażenie rany
- Poparzenia skóry w miejscu pobierania tłuszczu
- Nierówności w miejscu pobierania tłuszczu
- Nierówności w miejscu podania tłuszczu (asymetria)
- Zakrzepica żylna
- Zatorowość płucna