Ginekomastia

Ginekomastia

Czas trwania: do 3 godzin, wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Ginekomastia to przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn. Zmiany hormonalne w okresie dojrzewania, w niektórych przypadkach powodują u chłopców przemijające lub trwałe powiększenie gruczołów piersiowych.  Inną przyczyną może być stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej. Leczenie ginekomastii u niektórych pacjentów przeprowadzane jest farmakologicznie.

Przed operacją zaleca się:
•  konsultację endokrynologiczną
•  USG okolic piersiowych

Powiększenie piersi u mężczyzn  może także wynikać z rozrostu tkanki tłuszczowej. Taki stan nazywamy steatomastią. Nie wymaga on wycinania tkanki gruczołowej i często wystarczającym zabiegiem jest liposukcja. Najczęściej jednak oba te procesy współistnieją równolegle wobec czego często należy połączyć obie techniki (chirurgiczne wycięcie oraz liposukcję) w jednym zabiegu. Ponieważ ginekomastia wiąże się z rozciągnięciem – nadmiarem skóry, korzystne jest przeprowadzenie zabiegu liposukcji z użyciem lasera (technika SLIM-LIPO), który dodatkowo powoduje termo-lifting (obkurczenie) skóry niwelując jej nadmiar. Często pozwala to na uniknięcie dodatkowych nacięć a w konsekwencji blizn w operowanej okolicy.

Półkolistym cięciem wokół brodawki odsłania się gruczoł piersiowy, a następnie go usuwa. W przypadku znacznego powiększenia piersi przeprowadza się operację ich zmniejszenia, podobną do operacji wykonywanych u kobiet. Najczęściej zakłada się na 1 dobę dreny do tkanki podskórnej.

Rekonwalescencja:

Opatrunki należy zmieniać przez okres gojenia się ran do 2 tygodni. Dodatkowo na klatkę piersiową zakłada się opatrunek uciskowy, który zaleca się stosować przez miesiąc w ciągu dnia i nocy a następnie przez kolejne 2 miesiące na noc. Opatrunek ten wspomaga proces obkurczania skóry.

Możliwe powikłania

  • Krwiak
  • Gromadzenie płynu surowiczego - konieczność punkcji
  • Zakażenie rany
  • Martwica otoczki
  • Nierówności skóry i tkanki podskórnej

Galeria Przed/Po