Nos

Nos

Czas trwania: ok. 3 godziny, w znieczuleniu ogólnym – dotchawiczym.

Operacja polega na zmianie kształtu nosa i jest jedną z trudniejszych w chirurgii plastycznej, ponieważ wymaga zmiany szkieletu nosa, który składa się z części kostnej i chrzęstnej. Aby to wykonać należy wcześniej odsłonić szkielet nosa, który pokryty jest delikatnymi tkankami, takimi jak: skóra oraz błona śluzowa. O końcowym efekcie estetycznym decyduje wiele czynników, jak na przykład sposób gojenia się tkanek czy formowanie blizn pooperacyjnych.

Większość nacięć wykonuje się wewnątrz nosa, jednak najczęściej stosuje się również nacięcie na tzw. słupku nosa. Po odsłonięciu szkieletu wycina się część chrząstek, usuwa garb i przecina się kości. Następnie zeszywa się rany, wprowadza do nosa setony i zakłada gips.

Rekonwalescencja:

Zazwyczaj po korekcji nosa nie ma dużych dolegliwości bólowych. Dyskomfort powodują setony, które uniemożliwiają oddychanie przez nos (usuwane są po 2 dniach). Gips jest zdejmowany po 7 – 10 dniach aczkolwiek często zaleca się jeszcze zakładanie gipsu na noc przez okres 2 tygodni po wykonanym zabiegu. Korekcja nosa wywołuje również zasinienia powiek/policzków, które mogą utrzymywać się przez 3 tygodnie. Czas ustępowania obrzęku z powiek to 7 do 14 dni, natomiast na samym nosie czasami może utrzymywać się przez 6 do 12 miesięcy.
Po tym czasie możliwa jest ocena efektów operacji.
Przez 2 tygodnie po zabiegu należy unikać schylania się i dźwigania a do uprawiania sportu można powrócić po upływie 2 do 3 miesięcy.

Możliwe powikłania

  • Krwawienie z nosa
  • Zakażenie ran
  • Niesymetryczny zrost kości
  • Nawarstwienie kostniny w miejscach przecięcia kości
  • Nieakceptowanie nowego wyglądu twarzy przez pacjenta

Galeria Przed/Po