Lift twarzy i szyi

Lift twarzy i szyi

Czas trwania: około 3 godziny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, połączonym z sedacją dożylną (rodzaj znieczulenia ogólnego nie wymagającego intubacji dotchawiczej).

Nacięć dokonuje się na owłosionej skórze lub na jej granicy w okolicy skroni, następnie wzdłuż naturalnej linii przedusznej, wokoło płata usznego i w okolicy zausznej. Cięcie kończy się na granicy skóry owłosionej, koło karku.
Operacja plastyczna twarzy, polega na odwarstwieniu skóry, podciągnięciu leżących głębiej powięzi i mięśni ku górze i do tyłu oraz usunięciu nadmiaru skóry.
Po zabiegu czasem są pozostawiane pod skórą sączki lub dreny, które usuwa się po 24 – 48 godzinach. Najczęściej stosowany jest klej tkankowy co pozwala uniknąć zakładania sączków. Na twarz zakłada się luźny, składający się z wielu warstw opatrunek.
Po liftingu twarzy występuje uczucie dyskomfortu. Ból jest umiarkowany i może zostać zniwelowany przy użyciu środków przeciwbólowych.
Szwy zdejmowane są dwuetapowo: pierwsza część podczas zmiany opatrunku, czyli po 5-7 dniach oraz pozostała część po 12 – 14 dniach.

Rekonwalescencja:

Bezpośrednio po operacji przez okres 2 tygodni należy unikać dźwigania i opuszczania głowy w celu przeciwdziałania obrzękom, które mogą utrzymywać się przez 3 do 6 miesięcy. Siniaki wchłaniają się zazwyczaj do 3 tygodni. Przez dłuższy czas (kilku, kilkunastu miesięcy) utrzymuje się osłabienie czucia na skórze okolic przedusznych.
Po zabiegu nie wolno wystawiać się na działanie promieni słonecznych przez okres kilku miesięcy.
Poprawa wyglądu i samopoczucia (początkowo twarz wydaje się sztywna) następuje po około 3 tygodniach od operacji a do ćwiczeń fizycznych można powrócić po ok. 4 tygodniach Większość pacjentów w tym czasie może już wrócić do pracy. Faktyczne rezultaty liftingu twarzy pojawiają się po kilku miesiącach, wtedy też blizny stają się mało widoczne.
Efekt operacji utrzymuje się przez ok. 10 lat.

Możliwe powikłania

  • Krwiak
  • Zakażenie rany
  • Martwica skóry
  • Przemieszczenie płatka usznego ku dołowi
  • Wypadanie włosów na okolicach skroniowych
  • Porażenie nerwu twarzowego

Galeria Przed/Po