Powiększenie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej

Powiększenie piersi przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej

Czas trwania: do 3 godzin, wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg ten jest polecany kobietom chcącym powiększyć rozmiar swojego biustu i posiadającym jednocześnie odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej w innych okolicach ciała np. na tułowiu lub na udach. Jednym z dodatkowych warunków przeprowadzenia powyższej operacji jest brak opadania brodawek sutkowych. Często jest wykonywany u pacjentek, u których po porodzie i karmieniu piersią doszło do pogorszenia kształtu piersi.

Zabieg ten polega na pobraniu tkanki tłuszczowej metodą liposukcji laserowej techniką „LIPO-LIFE” z różnych okolic ciała np. brzucha i boków, albo ud wewnętrznych, ud zewnętrznych i kolan oraz przeniesieniu otrzymanego w ten sposób tłuszczu do okolic piersi.
Do jednorazowego przeszczepu do piersi potrzebujemy ok. 2 x 250-300 ml. tłuszczu.

Technika „LIPO-LIFE” gwarantuje przeżywalność tłuszczu na wysokim poziomie. Ocenia się, że ok 2/3 podanej objętości tłuszczu przeżyje i w sposób trwały przyczyni się do zwiększenia objętości piersi. By uzyskać jeszcze większy efekt powiększenia, można zabieg powtórzyć po minimum 3 miesiącach.
Powyższa technika uważana jest za mało inwazyjną. Tłuszcz podaje się do piersi metodą nakłuć, przez które wprowadza się pod skórę cienkie kaniule. Nakłucia te nie pozostawiają trwałych blizn.

Zabieg łączy się z pełną liposukcją okolic, z których pobierany jest tłuszcz i w ten sposób prowadzi do zmiany/poprawy sylwetki tych miejsc.
Po zabiegu stosuje się antybiotyk przez 7 dni oraz prowadzi postępowanie przeciwzakrzepowe w formie zastrzyków z heparyny drobnocząsteczkowej przez 14 dni.

Rekonwalescencja:

Powrót do normalnej aktywności jest stosunkowo szybki, choć mogą pojawić się na piersiach zasinienia utrzymujące się do 3 tygodni. Opatrunki w miejscach pobierania tłuszczu mogą przemakać do 3 dni. Należy je regularnie zmieniać i stosować ubranko uciskowe do 1 miesiąca po zabiegu.
Zalecany jest masaż – ok. 10 sesji (endermologia) w okolicach pobrania tłuszczu po 2 tygodniach od zabiegu. Obkurczanie skóry w tych miejscach trwa od ok. 3- 6 miesięcy.
Uważa się, że efekty przeszczepu tłuszczu do piersi są trwałe. Należy jednak pamiętać, że utrata masy ciała w okresie po zabiegu spowoduje ponowne zmniejszenie objętości piersi.

Możliwe powikłania

  • Krwiak
  • Zakażenie rany
  • Poparzenia skóry w miejscu pobierania tłuszczu
  • Nierówności w miejscu pobierania tłuszczu
  • Nierówności w miejscu podania tłuszczu (asymetria)
  • Zakrzepica żylna
  • Zatorowość płucna