Powiększenie piersi implantami

Powiększenie piersi implantami

Czas trwania: do 2 godzin, wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Implanty piersi wypełnione są żelem silikonowym. Mogą mieć kształt okrągły lub anatomiczny a w ramach obu kształtów różne wielkości i projekcje (stopień ekspozycji do przodu). Dobranie odpowiedniej wielkości i kształtu implantu odbywa się indywidualnie podczas konsultacji lekarskiej, uwzględniając oczekiwania pacjentki i możliwości anatomiczne. Silikon zawarty w implantach jest bezpieczny dla zdrowia, ale w przypadku uszkodzenia powłoki implantu i wydostawania się żelu na zewnątrz, konieczne jest usunięcie implantu i wymienienie go na nowy. Rozpoznanie uszkodzenia implantu, możliwe jest jedynie przy pomocy badania USG piersi, a w przypadku wątpliwości, rezonansu magnetycznego, ponieważ pierś nie zmienia swojej wielkości. Producenci dają dożywotnią gwarancję na trwałość powłoki implantu.

Implanty można wprowadzać przez nacięcia w fałdach podpiersiowych, na granicy otoczek sutkowych lub w fałdach pachowych. Umieszcza się je pod mięśniem piersiowym większym, pod gruczołem piersiowym lub częściowo pod mięśniem, a częściowo pod gruczołem (dual plane).

Zabieg powiększenia biustu musi zostać poprzedzony badaniem USG piersi i/lub mammografią w celu potwierdzenia braku występowania nieprawidłowych guzków litych.
Decyzję o lokalizacji nacięcia lekarz podejmuje wspólnie z pacjentką podczas konsultacji. Stosowane przeze mnie nacięcia są zlokalizowane w fałdach podpiersiowych lub na granicy otoczki sutkowej. Po wytworzeniu przestrzeni dla implantu pod mięśniem piersiowym większym i gruczołem piersiowym (dual plane) oraz kontroli krwawienia, wprowadza się implanty i zaszywa rany. W rzadkich przypadkach zachodzi konieczność pozostawienia drenów. Bezpośrednio po operacji pacjentka ubierana jest w specjalny biustonosz, który należy nosić przez całą dobę przez czas 4-6 tygodni.

Rekonwalescencja:

Bezpośrednio po zabiegu operacyjnym trzeba przygotować się na dolegliwości bólowe, które będą się nasilać przy zmianie pozycji ciała. Środki przeciwbólowe nie wyeliminują bólu całkowicie.
Operacyjne powiększenie biustu wywołuje obrzęk, ustępujący powoli przez 3 do 6 miesięcy. Szwy są usuwane z rany operacyjnej po 7 do14 dniach. Przekształcenie się blizn z sino-różowych i twardych na miękkie i blade zajmuje około 12 miesięcy ale nigdy całkowicie (blizny) nie znikną. W okresie ustępowania obrzęku z piersi i zmieniania się blizn nie wolno ich opalać. Przez kilka miesięcy mogą się również utrzymywać zaburzenia czucia na brodawkach sutkowych (nadmierna lub niedostateczna wrażliwość).
W ciągu 2 kolejnych miesięcy po przeprowadzonym zabiegu należy unikać dźwigania. Do aktywności sportowej można powrócić po 3 miesiącach.
Wskazane jest wykonywanie kontrolnego badania USG piersi raz w roku.

Możliwe powikłania

  • Krwiak
  • Zakażenie rany (konieczność czasowego usunięcia implantu)
  • Nierówne położenie implantów
  • Pogrubianie i zaciskanie się torebki łącznotkankowej wokół implantu
  • Gromadzenie płynu surowiczego wokół implantu
  • Uszkodzenie implantu

Galeria Przed/Po